Te i wiele innych ciekawych osób z okolic Płocka oglądamy w kalendarzu przygotowanym przez starostwo powiatowe. W czwartek w NovymKinie "Przedwiośnie" odbyła się jego promocja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zdjęcia przedstawiają ludzi i ich pasje. Autorami fotografii są Krzysztof Balawander i Piotr Augustyniak. Projektem, drukiem i oprawą zajęła się Drukarnia Agpress. Wydawnictwo będzie służyło jako materiał promocyjny, nie jest na sprzedaż.

Zobaczcie, kogo możemy zobaczyć w "Prowincjonalnym kalendarzu powiatu płockiego":

Jacek Śluborski (STYCZEŃ)

W kalendarzu reprezentuje Stado Ogierów w Łącku. Jest koniuszym z 35-letnim stażem. Na zdjęciu widzimy go w towarzystwie ogierów rasy śląskiej o imionach Milord i Amant. Koniuszy opiekuje się 52 ogierami.

Anna i Stanisław Cichoszowie (LUTY)

Od 1980 r. mieszkają w Świniarach, poznali się w tutejszej szkole, siedzieli w jednej ławce. W opisie pod zdjęciem czytamy, że kochają tę ziemię, jak siebie. Uprawiają 7 hektarów pól, a na nich zboże, ogórki, dynie i truskawki.

Stanisław Pęcherzewski (MARZEC)

Urodził się w 1932 r. w Ołszamowie w gm. Bodzanów. Jest pilotem wojskowym z 30-letnim stażem. Udziela się społecznie jako radny gminy, członek rady nadzorczej Polskiego Banku Spółdzielczego i Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody. "Od 1976 r. mozolnie, kawałek po kawałku, odtwarzał zniszczone elementy osady młynarskiej, aby w 1999 r. wspólnie z żoną Danutą, plastykiem tkaniny artystycznej, otworzyć "Galerię we młynie w Gąsewie". W tej galerii, do śmierci żony w 2014 r., organizowali wspólnie plenery malarskie i rzeźbiarskie.

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Malwa (KWIECIEŃ)

Powstało w 2012 r. w Małej Wsi. Dziś tworzą je 33 kobiety - niektóre prowadzą gospodarstwa, inne są nauczycielkami, pielęgniarkami i urzędniczkami. Łączy je kreatywność i chęć działania na terenie gminy i powiatu. Pomagają potrzebującym, tworzą wyroby rękodzielnicze, gotują, organizują wyjazdy do teatru, wycieczki rowerowe i wyjazdy turystyczne. Lubią wspólnie spędzać czas na kultywowaniu lokalnej tradycji i zwyczajów. Stowarzyszeniu prezesują Agnieszka Socińska i Anna Stanowska.

Klub Sportowy Huragan (MAJ)

Powstał w 1976 r. Dziś 120 członków sekcji piłki nożnej gra w sześciu zespołach w pięciu kategoriach wiekowych. W klubie trenują dzieci już od 6. roku życia. Prezesami klubu są Paweł Żal i Marcin Kurek.

Małgorzata Brzeziński (CZERWIEC)

Jest wolontariuszką w hotelu dla bezdomnych psów w Małej Wsi.

Arkadiusz Sadowski (LIPIEC)

27-letni pszczelarz, swoje produkty firmuje nazwą "Srebrna. Pasieka rodziny Sadowskich". Pod opieką pana Arkadiusza znajduje się aż 150 uli.

Ewa Wiercioch (SIERPIEŃ)

Mieszka w Bulkowie, jest matką dwóch córek i dwóch synów, pracownikiem gospodarczym i przewodniczącą rady rodziców Szkoły Podstawowej w Nowych Krubicach. Działa społecznie w stowarzyszeniach Nasza Przyszłość i Żurawianki. Amatrosko uprawia malarstwo i rękodzieło, swoje prace przekazuje na cele charytatywne.

Tadeusz Janyszko (WRZESIEŃ)

To sadownik z gminy Stara Biała z 42-letnim doświadczeniem. W jego jabłoniowym sadzie rośnie aż 18 tys. drzew.

Jerzy Pielaciński (PAŹDZIERNIK)

Od dzieciństwa pasjonuje się lotnictwem i modelami latającymi. Od 2001 r. posiada licencję pilota, a od 10 lat buduje modele latające, z którymi dociera na czołówki zawodów ogólnopolskich. Jerzy Pielaciński znany jest również jako założyciel i właściciel firmy Żegluga Wyszogrodzka. To także wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej, członek WOPR i Aeroklubu Polskiego. Został odznaczony krzyżem Pro Marine Nostrum, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i charytatywną.

Mieczysław Józwiak (LISTOPAD)

Jest nauczycielem, pracownikiem samorządowym oraz wieloletnim i aktywnym działaczem na rzecz Gminy Bulkowo. Jak czytamy, to "dobry duch każdej inicjatywy, organizator rajdów, zawodów sportowych i strażackich, dożynek". Mieczysław Józwiak zainicjował i zrealizował w gminie m.in. plac zabaw dla dzieci, teren rekreacyjno-sportowy dla seniorów, małą kalwarię bulkowską - stacje drogi krzyżowej i Grotę Maryjną przy starym kościele. Jest także założycielem i członkiem Stowarzyszenia Żurawianki.

Antoni Dąbrowski (GRUDZIEŃ)

Nauczyciel z 35-letnim stażem pracy pedagogicznej, meloman i pasjonat muzyki oraz animator życia kulturalnego w Wyszogrodzie. Jest także kierownikiem artystycznym dziecięcego zespołu wokalnego Wistulki oraz zespołu muzycznego seniorów Promyk. Uczestniczył w wielu konkursach, także jako juror. Został wybrany Wyszogrodzianinem Roku 2013.

Zespół Ludowy Grzybowianki (OKŁADKA)

To wielopokoleniowa grupa, w skład której wchodzą zarówno osoby z długoletnim stażem, jak i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słubicach. Grzybowianki już od 30 lat kultywują folklor Ziemi Słubickiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem