Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Ma 22 lata. Pochodzi z Regimina, niewielkiej miejscowości koło Ciechanowa. To tam w MUKS-ie Czarni Regimin uczył się podstaw pi趾i r璚znej pod okiem trenera Jacka Wardy, specjalizującego się w szkoleniu młodzieży. Po zakończeniu edukacji w gimnazjum został ściągnięty do Płocka, a następnie wypożyczony do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Spędził tam trzy lata, w 2013 roku wrócił do Wisły.

Poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w Pogoni Szczecin. - Był to dla mnie owocny pobyt, miałem możliwość częściej grać w meczach Superligi, a na tym zależało mi najbardziej - mówi Adam Morawski.

Przed startem obecnych rozgrywek wrócił z wypożyczenia do Płocka, dostaje szansę gry od trenera Piotra Przybeckiego nie tylko w meczach ligowych, ale także Lidze Mistrzów. To zaowocowało powołaniem do szerokiej kadry Polski. - Byłem na zgrupowaniu w Gdańsku, rozmawiałem z trenerem Tałantem Dujszebajewem, który jest zadowolony z mojej dotychczasowej postawy w tym sezonie - dodaje utalentowany bramkarz.

Jak na razie ma szlifować formę w kadrze Polski "B", która jest bezpośrednim zapleczem seniorskiej reprezentacji. - To dla mnie szansa na łapanie doświadczenia, ogrywania się w meczach międzypaństwowych i pokazania się z jak najlepszej strony szkoleniowcom kadry seniorów - podkreśla Adam Morawski. - W ten sposób do pierwszej drużyny trafili m.in. Maciej Gębala czy Tomasz Gębala. Jak każdy zawodnik też chciałbym w niej zagrać. Ale ma świadomość, jak dużo ciężkiej pracy przede mną. Powołanie do reprezentacji jest dla mnie motywacją do tego, by w przyszłości osiągnąć swój cel.

Okazją do zaprezentowania umiejętności młody bramkarz Orlen Wis造 będzie miał podczas turnieju towarzyskiego w Płocku. Biało-czerwoni zmierzą się w nim z pierwszymi drużynami Estonii i Wysp Owczych oraz drugą reprezentacją Danii. Z tą ostatnią Polacy rywalizowali w ubiegłym roku podczas turnieju towarzyskiego w Wągrowcu, przegrali 20:29. Zresztą, Duńczycy triumfowali w tych zawodach, zostawiając w pokonanym polu jeszcze Hiszpanów i Norwegów.

- Estonia i Wyspy Owcze też będą mocni, tak myślę. Niektórzy Estończycy grają w europejskich pucharach, Bundeslidze. A wielu graczy Wysp Owczych występuje w ligach skandynawskich. Mogą być groźni.

Czasu na przygotowania do turnieju kadra Polski "B" nie miała zbyt dużo. Podopieczni trenerów Damiana Wleklaka i Marcina Lijewskiego mieli w planach cztery treningi, podczas których przypomnieli sobie elementy gry w obronie, kontrataku i ataku pozycyjnym.

W składzie Polski jest jeszcze m.in. wychowanek Wisły skrzydłowy Mateusz Góralski. Obecnie gra w Piotrkowianie Piotrków Trybunalski.

Harmonogram turnieju

-- piątek: Dania B - Wyspy Owcze (godz. 17), Polska B - Estonia (19);

-- sobota: Wyspy Owcze- Estonia (godz. 17), Polska B - Dania B (19)

-- niedziela: Dania B - Estonia (15), Polska B - Wyspy Owcze (17).

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.