Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we wtorek zainaugurowała kolejny rok akademicki. - Funkcja rektora PWSZ zobowiązuje. Podjąłem to wyzwanie i nie zamierzam zwalniać tempa - mówił Maciej Słodki, nowy rektor tej uczelni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aula gmachu PWSZ przy ul. Gałczyńskiego była wypełniona po brzegi. Oprócz zaproszonych gości - przedstawicieli władz miasta i powiatu, reprezentantów innych uczelni oraz instytucji kulturalnych - licznie stawili się też studenci.

Nowy rektor na wstępie przypomniał, co płockiej uczelni udało się osiągnąć przez 17 lat jej istnienia. - PWSZ wykształciła ponad 10 tys. absolwentów, a wielu z nich to osoby znane w mieście. Te 17 lat było czasem intensywnego rozwoju. Mamy dziewięć kierunków studiów pierwszego stopnia, dwa kierunki studiów magisterskich. Udaje nam się skutecznie walczyć z niżem demograficznym, bo dzięki nowym kierunkom utrzymujemy liczbę naszych studentów na stałym poziomie - mówił Maciej Słodki. Wspomniał też o inwestycjach dotyczących rozbudowy budynków PWSZ w ostatnich latach.

Rektor informował o nowej organizacji uczelni, która weszła w życie z początkiem października. PWSZ, dążąc do utworzenia akademii, w miejsce dotychczasowych instytutów uruchomiła wydziały kierowane przez dziekanów. W strukturze tych wydziałów pojawiły się katedry i zakłady. - Uczelnia będzie funkcjonować w trzech wydziałach: Nauk Ekonomicznych i Informatyki, Nauk o Zdrowiu oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. To nie są tylko kosmetyczne zmiany. Nie odchodzimy od kształcenia studentów na profilu praktycznym, tylko dokładamy nowe elementy - zapowiadał Maciej Słodki i dodawał, że ma też nadzieję na pozyskanie zewnętrznych funduszy na badania naukowe.

Nowy rektor nawiązywał do wystąpienia prezydenta Płocka podczas 50. jubileuszowej inauguracji roku płockiej filii Politechniki Warszawskiej, która odbyła się w poniedziałek. - Pan prezydent mówił, że Płock jest już jak miasto uniwersyteckie. Ale mnie to nie przekonuje. To, że mamy w Płocku delegaturę urzędu wojewódzkiego, nie czyni nas miastem wojewódzkim. Dlatego proszę o wspieranie naszej uczelni.

W inauguracji roku wzięła udział grupa studentów z Turcji i Ukrainy, którzy przyjechali tu na wymianę. Ponadto podczas uroczystości zostały wręczone medale PWSZ. Otrzymali je: prof. Ewa Wiśniewska - za oddanie sprawom uczelni i pracę na rzecz rozwoju PWSZ, a także prof. Jacek Grzywacz - również za zaangażowanie i przyczynienie się do rozwoju uczelni. Wręczono również nagrody za najlepsze prace dyplomowe oraz nagrody prezydenta miasta "Dyplom dla Płocka". Te ostatnie otrzymały: Monika Kowalska - nagroda III stopnia oraz Andżelika Łukomska - wyróżnienie.

Oprócz immatrykulacji nowych studentów, tego dnia zostały wręczone powołania kierownikom katedr i zakładów w PWSZ. Pod koniec profesor Maria Respondek-Liberska wygłosiła wykład inauguracyjny nt. "Kardiologia prenatalna - współczesne wyzwania".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem