Zadaniem młodzieży było nagranie krótkich filmów (do 15 minut), ich tematem głównym były dopalacze. Młodzi ludzie mieli przestrzec przed nimi rówieśników. Uczestnicy przeglądu bardzo zaangażowali się w swoje prace, w wielu przypadkach zdradzali smykałkę do aktorstwa, reżyserowania czy montażu. Swoje obrazy uzupełniali starannie dobraną muzyką. Niektóre prace skupiły się bardziej na informowaniu, czym są dopalacze, a inne przemawiały do emocji widzów. Ten drugi styl okazał się być sposobem na sukces, bo właśnie te emocjonalne i pomysłowe filmy zdobyły najwyższe noty od sędziów.
Wszystkie nadesłane prace oceniała komisja konkursowa, a kilka tygodni później - we wtorek - twórcy filmów poznali wyniki na oficjalnej gali. Sala w NovymKinie Przedwiośnie zapełniła się prawie w całości. Młodzi ludzie z radością odbierali nagrody. Wyniki ogłaszali prowadzący konkurs Agnieszka Andrzejewska i Bartosz Wielkopolski z zespołu profilaktyki i komunikacji społecznej Straży Miejskiej. Zaczęli od końca, a im bliżej było głównej nagrody - tym bardziej napięcie rosło. A oto wyniki:
- I miejsce zajęła grupa "Wolny Pictures" z Małachowianki za wzruszający film "Drogi tato". W filmie można wyróżnić trzy główne elementy: obraz, narrację i przejmującą muzykę. Bohaterką jest młoda, zdolna, roześmiana dziewczyna, której wspomnienia oglądamy na ekranie. Wspomnieniom towarzyszy narracja - dziewczyna mówi do swojego taty, dziękuje mu za wszystko czego jej nauczył, ale ma jeden żal. Chodzi o to, że ojciec pozwolił jej iść na pierwszą imprezę, na której spróbowała dopalaczy. Nie zareagował też, gdy znalazł u niej podejrzaną substancję. Dziewczyna przeprasza ojca za to, że nauczył być ją silną osobą, a ona porzuciła swoje ideały dla jednej głupiej chwili. Ta chwila zakończyła się tragicznie. Choć dla bohaterki filmu nie ma już ratunku, pozostaje nadzieja dla jej młodszego brata, którego rodzice mogą jeszcze ochronić przed dopalaczami. - Uzależnienie nie jest wyłącznie problemem jednostki. Cierpią też rodzice, bliscy i przyjaciele - tak zapowiadała ten film Agnieszka Andrzejewska.
- II miejsce - grupa "A witam" z Gimnazjum Nr 6 za film "Bajka o życiu",
- III miejsce - grupa "Angrad" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 za film "Historia antynarkotykowa",
- wyróżnienie - grupa "Malam" z Zespołu Szkół nr 6 za film "Pierwszy i ostatni raz",
- nagroda uznania - grupa "Tacy nie inni" z SOSW nr 2 za film "Warto odmawiać".
Nagrodzone grupy otrzymały upominki i statuetki, a dla wszystkich uczestników przewidziane były dyplomy. Zwycięskie filmy będą wykorzystywane przez Straż Miejską podczas spotkań z młodzieżą, będzie można obejrzeć je też na profilu PUFIP na facebooku.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze