Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aby wziąć udział w płockiej konferencji Pracowni Miast, należy się zarejestrować - pracowniamiastplock.evenea.pl

Szczegóły - wyborcza.pl/pracowniamiast

***

Pod koniec czerwca w Łodzi odbyła się "Pracownia miast" poświęcona rewitalizacji, która ma objąć 400 ha w śródmieściu - stoi tam 4 tys. kamienic, w których mieszka 50 tys. ludzi.

W warsztatach uczestniczyli społecznicy, właściciele kamienic, autorzy wniosku do budżetu obywatelskiego, socjologowie i urzędnicy. W trakcie rozmów okazało się, że łodzianom najbardziej brakuje lepszej współpracy i komunikacji z magistratem. Tego, by ktoś z nimi porozmawiał, wysłuchał, wytłumaczył i się nimi zajął. Na poważnie. Takie głosy pojawiały się na trzech niezależnych od siebie warsztatach. Pojawił się też pomysł powołania ludzi, którzy mieliby opiekować się konkretnym rejonem miasta. To do nich mieszkańcy zwracaliby się z prośbą o pomoc, bez konieczności pukania do kolejnych magistrackich drzwi. - Możemy o tym rozmawiać - zadeklarowała podczas debaty prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Za słowami poszły czyny. Miasto powoła "lokalnych liderów". Zostaną wyłonieni w konkursach i będą przypisani do pierwszych ośmiu obszarów przeznaczonych do rewitalizacji. Ich rolą będzie nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami danego terenu. Mają przedstawiać im plany magistratu i konsultować różne decyzje. W magistracie pojawi się także stanowisko dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie projektem rewitalizacji na poziomie menedżerskim. Będą to koordynatorzy obszaru, czyli w skrócie... kaowcy. Na ich znalezienie także zostanie ogłoszony konkurs. "Kaowiec" będzie koordynował działania, współpracował z wykonawcami, gestorami sieci czy pilnował harmonogramu. Nic więc dziwnego, że będzie musiał wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu dużych projektów inwestycyjnych.

Pracownia Miast w Płocku - zapraszamy

To ogólnopolska akcja społeczna "Gazety Wyborczej", miejsce dialogu i wymiany opinii między samorządowcami, mieszkańcami oraz ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Organizujemy ją w formie dwudniowych wydarzeń. W Płocku odbędzie się 19 i 20 listopada.

Naszymi partnerami są Urząd Miasta Płocka i LO im. Małachowskiego.

Spotkamy się właśnie w Małachowiance. W czwartek 19 listopada odbędą się zamknięte warsztaty prowadzone przez doświadczonych moderatorów i z udziałem zaproszonych przez nas uczestników. Planujemy trzy tematy dotyczące rewitalizacji centrum, ludzi młodych i tego, jakiego miasta chcielibyśmy za 15 lat.

Natomiast piątek 20 listopada to dzień otwartej dla wszystkich chętnych konferencji. Zaczniemy o godz. 9.30, zaprezentujemy wnioski z warsztatów, pokażemy dobre praktyki, podsuniemy pomysły, zaprosimy do dyskusji o tym, co zrobić, żeby nasze miasto stało się lepszym miejscem do życia. Oto tematy paneli:

-- Atrakcyjne centrum miasta - wypełniamy receptę na sukces.

-- Młodzi w mieście - czego oczekują, jak sprostać ich wymaganiom?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.