Z這ta rybka w Wi郵e, duch mazowieckiego ksi璚ia, krasnoludy na Wzg鏎zu Tumskim, Gandalf i hobbici - w bajkach napisanych przez dzieci i m這dzie z P這cka te postaci pomog造 odbudowa miasto po wojnie. Fundusz Grantowy rozstrzygn掖 drug edycj konkursu ?Bajka P這ck?.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podopieczni miejskich świetlic środowiskowych mieli za zadanie napisać historię, która mogła się zdarzyć w naszym mieście po roku 1945. Dzieci pracowały nad tym w wakacje. Do konkursu wpłynęło siedem ilustrowanych bajek, w poniedziałek wyniki zostały ogłoszone w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w Atrium Mosty.

Pierwsze miejsce zajęła świetlica środowiskowa "Dom Marzeń" przy ul. Góry 7. Dzieci napisały swoją bajkę na długim brystolu, który przerobiły na wzór kliszy filmowej. Na kolejnych klatkach poznajemy wymyśloną historię miasta po II wojnie światowej. Zaczyna się od... wesołego duszka, który spojrzał na Płock i postanowił przywrócić mu dawny blask. Dlatego obudził "wszystkich znajomych": ducha księcia Mazowsza - Siemowita III, Rusałkę, czarownika Gościwita i złotą rybkę, która obiecała spełnić ich wszystkie życzenia w zamian za zbudowanie w Płocku zoo. Sama z kolei sprawiła, że dawny blask odzyskało Wzgórze Tumskie. Resztę zrobili już płocczanie: "A w głowach mieszkańców pomysły nowe, rok 1959 - rozpoczynają wyjątkową budowę. Na skalę światową inwestycje powołano, Mazowieckimi Zakładami Rafineryjnymi i Petrochemicznymi nazwano". Jak każda bajka, i ta kończy się puentą: "Jaka z bajki jest nauka? Może ktoś nam powie? Nie gadanie pomaga w kłopotach, lecz dobre pomysły w głowie!".

- W przygotowanie prac dzieci zaangażowały rodziców i starsze rodzeństwo. W przyszłym roku prawdopodobnie też zorganizujemy taki konkurs - mówiła Marzena Kapuścińska.

Drugie miejsce w konkursie zajął Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży "Promyczek" z Borowiczek, trzecie - Świetlica Miejska nr 2 z ul. Krakówka, czwarte - Klub Profilaktyki Środowiskowej "Latający Kufer" z ul. św. Wojciecha, piąte - Świetlica Miejska "Pszczółki" z ul. Bartniczej, a miejsce szóste przypadło Świetlicy Środowiskowej nr 5 "Iskierka" oraz nr 8 "Promyk".

Zdobywcy miejsc 1-3 w nagrodę pojadą do fabryki bombek w Gnieźnie i wezmą udział w warsztatach artystycznych. Za czwarte miejsce będą wejściówki do kina, a za piąte i szóste - zestawy do origami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem