... "Nie islamofobii" - takie hasła wypisali uczestnicy niedzielnego happeningu "Uchodźcy mile widziani". Przeciwnicy akcji wykrzykiwali: "Robicie Polakom wstyd!".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy - podobne manifestacje organizowane były w różnych miastach z inicjatywy nieformalnej grupy "Chlebem i solą". W Płocku happening koordynowała Monika Niedźwiecka, nauczycielka polskiego z Ekonomika. Rozpoczął się ok. godz. 17 na Starym Rynku. Kilkanaście osób zachęcało przechodniów do podpisania petycji za przyjęciem uchodźców. Szybko grupa manifestujących powiększyła się do kilkudziesięciu osób. - Jestem jak najbardziej za przyjęciem uchodźców. Gdybyśmy to my potrzebowali pomocy, też chcielibyśmy być ugoszczeni w obcym kraju. Zauważyłam, że dużo osób jest na "nie", ale każdy może mieć swoje zdanie. A uchodźcy to też ludzie - mówiła nam 19-letnia Magdalena, która stała z transparentem wśród manifestujących.

Obok przystawali przechodnie, na miejscu była policja. Na Stary Rynek przyszli też przeciwnicy akcji. Ktoś próbował dyskutować, inni stali z boku z biało-czerwoną flagą, pojawiły się też krzyki i przekleństwa.

- Zaproście Polaków z Kazachstanu! Uchodźców weźcie do siebie do domu! Robicie Polakom wstyd, idźcie stąd! - dało się słyszeć. Do akcji wkroczyła policja, która uspokajała bardziej bojowe osoby, niektóre znane z trybun stadionu Wisły. Dodajmy: to na nim podczas sobotniego meczu z Olimpią Grudziądz najzagorzalsi kibice krzyczeli: "Polska cała tylko biała" i wywiesili transparenty, m.in.: "Uchodźcy niemile widziani".

Na Starym Rynku Monika Niedźwiecka rozdawała ulotki i starała się rozmawiać, choć nie każdego udało się przekonać. Mimo to po ok. 40 minutach happeningu zostało zebranych mniej więcej 50 podpisów pod petycją.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Około 50 podpisów? To pokazuje ze płocczanie głupi nie są.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1