Z czym kojarzy się Płock komuś, kto mieszka daleko? Z Orlenem, to na pewno. Młodym - z festiwalem Audioriver. Kibicom - z piłką nożną i ręczną. I co, to już wszystko? Jeśli tak pomyśleliście, to znaczy, że macie jeszcze dużo do odkrycia. I czeka was wiele zadziwień i zachwytów.

Od razu zaznaczmy, że odkrywanie Płocka to nie tylko zajęcie dla turystów, ale i dla samych jego mieszkańców - żeby wyszli poza opary orlenowskich dymów i spojrzeli bardziej wnikliwie na swoje miasto. A kiedy będą mieli gości z daleka - żeby umieli je im opowiedzieć.

Nie, nie będzie to wykład z historii (choć wątków historycznych nie da się uniknąć). To taki subiektywny przewodnik po miejscach, których nie można przeoczyć.

Kraków nam nie zaimponuje

No bo popatrzcie. Mieszko I, Piast, który przyjął chrześcijaństwo w 966 r. i pierwszy tworzył polską państwowość, uznał, że Wawel będzie jedną z jego siedzib. A 1022 lata temu (w roku 1000) w Krakowie ustanowiono biskupstwo i na Wawelu zbudowano pierwszą katedrę. W tym czasie na miejscu dzisiejszej Warszawy Wars i Sawa wciąż jeszcze ganiali po kniejach za turami. A Płock?

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Lubię takich ludzi zafascynowanych historią i pięknem swojego miasta. Gratuluję świetnego tekstu. Aż chce się od razu pojechać i zobaczyć!
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  Przeczytałem,nabrałem apetytu na Płock. Zapewne niebawem pojadę na dwa,trzy dni. Zwłaszcza,że nigdy nie byłem.Nawet przejazdem.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Pozdrawiam Moje Rodzinne Miasto! Maturzysta Małachowianki 1975.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  szkoda, że autorka zapomniała o św. Faustynie i Mariawitach , a to kawał historii miasta
  @drzewo
  Ale czemu dajecie łapki w dół.
  Ten kościół mariawitów jest zjawiskowy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0