W skansenie w Wiączeminie uwijecie wianki z kwiecia i ziela, w kamienicy art déco znajdziecie wystawę zachwycających produktów przedwojennej huty szkła Niemen, a w zabytkowym Spichlerzu, czeka na Was Nikifor. Sprawa jest jasna - początek lata spędzamy w Muzeum Mazowieckim!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego oddziały kuszą tysiącem możliwości i wrażeń. MMP od lat słynie z najbogatszych w Polsce zbiorów sztuki secesji – i właśnie od wystawy stałej „Secesja" proponujemy rozpocząć jego zwiedzanie. W pięknej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, w sercu zabytkowej części Płocka, znajdziecie aranżację wnętrz domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność, do tego kolekcje malarstwa i rzeźby, medalierstwa i biżuterii, najpiękniejsze świadectwa epoki spod ręki Wyspiańskiego, Malczewskiego, Tifanny’ego i Fabergé.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W drugiej części kompleksu przy ul. Tumskiej czeka na Was opowieść o dziejach prastarego miasta – nowoczesna, multimedialna wystawa „X wieków Płocka" z jedną z największych w Polsce makiet prezentujących gród w jego średniowiecznym kształcie. Gigantyczna makieta zachwyci przede wszystkim dzieci, które prócz budynków i układu ulic znajdą na niej scenki z życia dawnego miasta,  ludzi na rynku, konie ciągnące wozy, kota na dachu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Tuż obok, w zmodernizowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, czeka na Was największy muzealny hit ostatnich miesięcy – elegancka i luksusowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco", jedyna w kraju stała prezentację sztuki okresu międzywojennego, z „Martwą naturą" Tamary Łempickiej, zabytkowym kabrioletem marki Jowett z roku 1926, kilimami projektu Zofii Stryjeńskiej i porcelaną Rosenthala.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W tej samej kamienicy zajrzeć można także na wystawę „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów" - nowocześnie zaaranżowaną ekspozycję przywołująca formą szklane domy z „Przedwiośnia" Żeromskiego i połyskującą w słońcu taflę Wisły. Wystawa łączy stoiska multimedialne, ekspozytory z fotografiami, opisami i dokumentami oraz osobiste pamiątki po zasłużonych mieszkańcach miasta. Jej oddzielna część to „Galeria Themersonów" prezentująca bogatą i wszechstronną twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, pary awangardowych artystów działających przez ponad pół wieku na arenie międzynarodowej.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

To oczywiście nie wszystko. Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 – dawna zabytkowa bożnica - opowie Wam historię płockiej społeczności żydowskiej, Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b zabierze w podróż po ludowym Mazowszu i Dalekim Wschodzie. To tu znajdziecie m.in. ikonę sztuki światowej, drzeworyt „Wielka fala w Kanagawie" w oryginale oraz unikalną w skali europejskiej, zachwycającą żywymi kolorami kolekcję koreańskiego malarstwa świątynnego.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Położony wśród pól i łąk Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim z zabytkowym kościołem, starą szkołą, wiejskimi chałupami i łozinowymi płotami – kolejny obowiązkowy punkt na liście zwiedzających MMP - to z kolei pamiątka po osadnictwie olenderskim, miejsce współistnienia różnorodnych kultur i tradycji.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

A najlepsze jest to, że możesz zjawić się w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy okazji jednego z wielu organizowanych tu wydarzeń! Oto propozycje MMP na dobry początek lata:

Święto Jana w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
19 czerwca, godz. 12.00 – 19.00

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku będziemy obchodzić je po raz trzynasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne z pieśniami z Taize w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki. W programie również otwarcie wystawy wycinanki sannickiej ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz liczne warsztaty, m.in.: wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych zabawek recyklingowych, wycinanek, pająków i kwiatów bibułowych. Na stanowisku przygotowanym przez muzeum będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę. W programie również koncerty lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych ze Szkoły Podstawowej w Świniarach i Szkoły Podstawowej w Kamieniu. A na zakończenie występ Grzybowianek & Grzybowiaków Zespołu Ludowego im. Cecylii Milczarek oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki". Ostatnim punktem programu jest puszczanie wianków na Wiśle. Wstęp na całość wydarzenia bezpłatny.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Wystawa „Szkło Huty Niemen"
Wernisaż 30 czerwca, godz. 17
Płock, ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie zaprasza na wystawę „Szkło Huty Niemen", którą prezentować będzie w swej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 od 30 czerwca aż  do listopada 2022 roku.

Na wystawie podziwiać będzie można pół tysiąca katalogowych wyrobów huty Niemen, największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych. Wysoko cenione na rynku antykwarycznym produkty zakładu ze wsi Brzozówka (to teren dzisiejszej Białorusi) królowały w okresie II Rzeczpospolitej na stołach Europy, obu Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu. To właśnie w tej hucie w 1935 roku odlano z błękitnego szkła urnę, w której na cmentarzu w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Muzeum w Płocku zaprezentuje zestawy toaletowe, flakony na perfumy, żardiniery, wazony, zestawy do ponczu, słowem - szeroki wachlarz pięknych wyrobów pochodzący z prywatnych zbiorów czterech kolekcjonerów: Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery oraz Michała Naglika. Większość eksponatów nawiązuje do modnego przed wojną stylu art déco, wszystkie zachwycają kolorami - pastelowymi różami, błękitami, zieleniami, żółciami, fioletami, także bielą uzyskiwaną przez zastosowanie matowego deseniu oraz mocniejszymi odcieniami tych barw, do niedawna uznawanymi za produkcję powojenną.

Ekspozycja jest pierwszym tego typu projektem muzealnym poświęconym hucie Niemen bazującym na zbiorach prywatnych, początkowo można ją było oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W Płocku będzie można oglądać ją w całkowicie nowej aranżacji, której motywem przewodnim będzie rzeka Niemen.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Wystawa „Nikifor. Malarz nad malarzami"
Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b

W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu oglądać można 70 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikifora tematami – pejzażem, architekturą miejską i fantastyczną, dworcami kolejowymi, wnętrzami świątyń i sklepów, postaciami świętych. Większość prac przyjechała do Płocka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Nikifor – Epifaniusz Drowniak - urodził się w 1895 roku w Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej głuchej kobiety. Zwracano się do niego Nikifor, sam też tak o sobie mówił i tak podpisywał swoje obrazy. Był niewielkiego wzrostu, wątłego zdrowia, słabo słyszący i niewyraźnie mówiący. Samotny, żyjący na marginesie społeczeństwa, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego postanowienia, że zostanie malarzem. W 1930 roku pracami Nikifora zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego. Już w 1931 roku we Lwowie zorganizowano artyście wystawę, a w kolejnym roku prace Nikifora pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Wystawę będzie można oglądać w Spichlerzu do 25 września 2022 roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.