- piątek, 02 czerwca 2017
-
Mnóstwo słów, poglądów na Wisłę, sposób jak ją wykorzystać. Wnioski? Najważniejsze w tym momencie jest to, że większość zainteresowanych losami Wisły, mogli się spotkać i podyskutować, wymienić się poglądami.
Konferencja dobiegła końca, ale uczestnicy wybiorą się jeszcze - nie mogło być inaczej - w rejs statkiem po Wiśle. Dziękujemy za uwagę.
-
Drugi panel dyskusyjny. Temat Potencjał Wisły - jak go wykorzystać? Biorą w nim udział: Izabela Stelmańska, Michał Zaleski (prezydent Torunia), Jacek Terebus (wiceprezydent Płocka), Aleksandra Dulkiewicz (wiceprezydent Gdańska), Marek Bronkowski (burmistrz Sandomierza), Sylwia Mikołajczak, Dariusz Falana (dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii).
Panel prowadzą: dr hab. Magdalena Kachniewska (katedra Turystyki SGH, Fundacja Rok Rzeki Wisły) oraz Robert Jankowski (prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły)
-
Burmistrz Sandomierza, Marek Bronkowski: - Historia Sandomierza jest powielona z historią Płocka. Wisła dzieliła Sandomierz na dwóch zaborców: austriackiego i rosyjskiego. Obaj zaborcy coś po sobie zostawili. Zaborca austriacki port rzeczny, który był punktem przeładunkowym towarów ciężkich, gabarytowych. Po drugiej stronie zaborca rosyjski wykonał przystań, z której odbywała się podróż statkiem... do Płocka. W 1938 roku statek Vistula pokonywał trasę z Sandomierza do Płocka w 34 godziny.
-
Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Prywatnie, absolwentka Małachowianki, przedstawia prezentację Wiślany Okrągły Stół.
Oglądajcie drugą część konferencji "Wisła szansą na rozwój"
-
Sylwia Mikołajczak: - Koncepcja "Parku rzeki Wisły" nie powinna być: przykładem niedrożności w komunikacji, przegadanym tematem, zadaniem fragmentarycznie rozgrywanym lokalnie, zagubionym w czeluściach administracji, postrzeganym jako działanie konkurencyjne, działaniem sprowadzonym do formalności proceduralnych i produkcji dokumentów.
-
Sylwia Mikołajczak, dyrektor holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści: - Park rzeki Wisły to ogromne przedsięwzięcie, wymaga uwagi. Ale nie o tym chcę mówić. Pracuję z Holandią blisko 15 lat, mam satysfakcję pracy z fachowcami. W jaki sposób przedstawić Holandię, jak w tym małym kraju dbają o rzeki.
Moim celem jest pokazać doświadczenia, za którym kryje się dobra organizacja, ludzie, którzy się komunikują.
-
Rozpoczęła się druga część konferencji "Park rzeki Wisły w rozwoju Mazowsza".
- Park rzeki Wisły to koncepcja na zagospodarowanie terenów nadrzecznych obejmujących obszar od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Ideą jest wykorzystanie holenderskich doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań w sektorze gospodarki wodnej - opowiada Ewa Baranowska, dyrektor płockiego oddziału Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.
-
Zbigniew Gąsowski: - Czuję się jak 30 lat temu nad Loarą. Wtedy spotkania kończyły się nawet mordobiciem, nic nie można było zrobić. Po wielkich dyskusjach uzyskano porozumienie, każdy musiał trochę ustąpić. I teraz, ja tu nie widzę innego wyjścia, jak dogadanie się. Każdy ma swoje argumenty, ale przepychanie się nic nie da.
-
Przemysław Nawrocki: - Mamy do czynienia z pomysłem absurdalnym ekonomicznie, to nic innego jak odciąganie pieniędzy publicznych od bardzo ważnych spraw. Nie ma szans na zdobycie kasy z Unii. Żeby uzyskać pozwolenie na niszczenie 26 miejsc leżących na obszarze Natura 2000. Pomysły na żeglugę śródlądową, nie mają szans na realizację pod każdym względem: ekonomicznym, ekologicznym prawnym.
-
Wisła dzika czy żeglowna - trwa panel dyskusyjny. Udział biorą: Wiesław Kołodziejski (Samorząd Województwa Mazowieckiego), Sławomir Kopyść (członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego), prof. Zygmunt Babiński (Instytut Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Przemysław Nawrocki (specjalista ochrony wód i gatunków Fundacji WWF Polska), Zbigniew Gąsowski - hydrolog, Stowarzyszenie Loara - Wisła. były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Przemysław Daca, zastępca Dyrektora Departamentu Żeglugi Śródlądowej z ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
-
Na tapecie kolejny temat: "Czy towarowa żegluga śródlądowa w Polsce może być proekologiczna?" - na scenie Przemysław Nawrocki, specjalista ochrony wód i gatunków Fundacji WWF Polska.
Podczas konferencji można oglądać przepiękne obrazy Piotra Rembielińskiego "Nadwiślańskie miasta"
-
Francuska Loara miała podobny problem co polska królowa rzek. Jak poradzili sobie Francuzi? O tym opowiada Zbigniew Gąsowski, gość z Francji - hydrolog, prezes Stowarzyszenia Loara - Wisła.
-
To, co dzieje się na konferencji, możecie też oglądać na żywo
-
O tradycjach żeglugi na Wiśle w Płocku opowiada Paweł Śliwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka
-
Konferencję czas zacząć. Na scenie auli Małachowianki zaproszonych gości wita Arkadiusz Adamkowski, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Płock. - Życzę państwu udanych obrad, bo że takie będą nie mam wątpliwości, co wnioskuję po czwartkowych warsztatach.
- Z ogromną radością obserwuję frekwencję na konferencji, bo temat jest ważny. Dziękuję tym osobom, instytucjom, które przyczyniły się do organizacji tej konferencji. Dyrekcji Małachowianki, w której gościmy z konferencją po raz drugi Adamowi Struzikowi, że nam zaufał i pozwolił rozpracować wiślane problemy - dodawała Katarzyna Owczarek-Pukaczewska, wydawca Gazety Wyborczej (Region Centrum). Dziękuję Robertowi Jankowskiemu, prezesowi Fundacji Rok Rzeki Wisły za wsparcie merytoryczne. Dziękuję społecznikom, obywatelom Wisły, którzy dbają o rzekę. Wokół Wisły jest wiele sporów, opinii. Życzę owocnych obrad. Konferencję uważam za otwartą.
-
Jest wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego związanego z rzeką. Organizuje, lobbuje, opowiada o przeszłości i marzy o świetlanej wiślanej przyszłości. Paweł Śliwiński - prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka, absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i kapitan żeglugi śródlądowej.
Czytajcie - Tam, gdzie dziś jest amfiteatr, mieszkał mój dziadek wodniak [WISŁA SZANSĄ NA ROZWÓJ]
-
Na konferencji o Wiśle można oglądać wystawę archiwalnych zdjęć "Ludzie i statki" - więcej o tym znajdziecie tutaj
-
Dziś, w piątek w gościnnej i przepięknej auli Małachowianki - drugi dzień wiślanej konferencji ogólnopolskiej "Wisła szansą na rozwój". Jej organizatorami są Gazeta Wyborcza Płock i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem merytorycznym - Fundacja Rok Rzeki Wisły.
Już w w czwartek zaproszeni goście - naukowcy, samorządowcy, urzędnicy, studenci i społecznicy z Płocka, Warszawy, Torunia, Bydgoszczy oraz ekolodzy wzięli udział w warsztatach, podczas których debatowali, dyskutowali, wymieniali się poglądami na temat "Pożytki z Wisły. Rzeka dzika czy żeglowna?".
Z Sandomierza do Płocka statkiem? W 1938 r. podróż trwała 34 godziny [WISŁA SZANSĄ NA ROZWÓJ, RELACJA NA ŻYWO Z KONFERENCJI]
Inne
-
Szpital Świętej Trójcy przyjmuje pacjentów z COVID-19. Wstrzymuje zabiegi planowe na dwóch oddziałach
-
Szczepienia w zakładach pracy - niezależnie od wieku, formy współpracy. Orlen już kompletuje listę, bo jest warunek
-
Wykorzystał otwarty balkon, ukradł sporo gotówki z domu na Podolszycach i uciekł. Zatrzymany nie przyznaje się do winy
-
Mniej pacjentów z COVID. Zawirowania z dostawami szczepionek i z osobami, które nie stawiają się na szczepienie
-
Nafciarze przegrywali z Jagiellonią już 0:2, a zremisowali. Gola na wagę punktu strzelił w ostatnich sekundach Alan Uryga
-
Szkoła muzyczna rekrutuje. Uczniowie i nauczyciele grają i śpiewają, w sieci punkty konsultacyjne otwierają [WIDEO]