Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Za miesiąc kończy się rok szkolny, najwyższy czas pomyśleć więc o wakacyjnym wyjeździe. Już w zeszłym sezonie do łask wróciło polskie morze - wprawdzie zimne, jednak łatwo dostępne (pomijając korki) i bezpieczne. Tradycyjnie tłumy turystów spotkamy też w polskich górach i nad mazurskimi jeziorami. W zasadzie nie ma w Polsce miejscowości wypoczynkowej, w której moglibyśmy się cieszyć urlopem w cichej i kameralnej atmosferze. Większe szanse na to mamy na wschodzie kraju. Wolny czas możemy spędzić np. nad jeziorem Hańcza, podczas rejsu po Kanale Augustowskim lub w rezerwacie żubrów w Puszczy Białowieskiej, wiele atrakcji skrywają też Bieszczady.

Dla wybierających się na wypoczynek zorganizowany biura podróży całą masę ofert. Ze względu na napiętą sytuację w krajach leżących na północy Afryki mniej jest w tym roku amatorów na tamtejsze ciepłe plaże i kurorty. Z tego powodu wielu klientów z Polski spragnionych południowego słońca pojawi się w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji. Popularne są też wakacje na Bałkanach, dokąd najczęściej podróżuje się własnym autem. Jeśli to wciąż za mało, można polecieć na egzotyczną wyprawę na drugą półkulę.

Nad Bałtykiem już zajęte!

- Zapytań o wczasy w Polsce mamy raczej niewiele, jednak z naszych informacji wynika, że zainteresowanie wypoczynkiem w kraju jest bardzo duże - opowiada Edyta Zdunek z Panorama Tour. - Polska w tym roku bije rekordy popularności.

Nad Bałtykiem mnóstwo kwater jest już zarezerwowanych i w wakacje może być problem ze znalezieniem czegokolwiek. Ma to związek z kryzysem w krajach arabskojęzycznych jak Tunezja czy Egipt, jednak takie oferty w ograniczonym zakresie wciąż się sprzedają. Spore zainteresowanie mamy Turcją, osoby powracające potwierdzają, że jest tam bezpiecznie.

W Panorama Tour największym powodzeniem cieszą się Hiszpania i Portugalia. Do krajów tych dołącza również Grecja, dużo osób pyta o Kretę, Korfu czy Rodos. Nowym kierunkiem zdobywającym popularność staje się Czarnogóra, dobrze sprzedaje się również Chorwacja. Modne w tym roku stały się Włochy i organizowane tam wycieczki objazdowe po Sycylii i Kalabrii. Zachodnie kraje w tym sezonie są droższe, Turcja utrzymuje się na zeszłorocznym poziomie. Ci, którzy dysponują grubszym portfelem, chętnie wybierają egzotyczne wyprawy - na Dominikanę, Sri Lankę czy do RPA. Część osób myśli już o miesiącach zimowych i organizowanych wtedy wycieczkach do Meksyku, Tajlandii, Kuby lub Kenii.

- Polecamy również Bułgarię i tamtejsze ośrodki wypoczynkowe, które są dobrze przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi, a jednocześnie kuszą atrakcyjnymi cenami - dodaje Zdunek.

A taniej było w Grecji

Zainteresowanie Bułgarią potwierdzają również w innym biurze podróży. - Sprzedajemy sporo ofert na wakacje w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu. Od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszy się u nas także Grecja - tłumaczy Ewa Brzozowska z Urlopy.pl.

Biuro sprzedaje bardzo dużo wycieczek na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie, podobnie jest w przypadku Portugalii czy Włoch. Nie są to oferty najtańsze, jednak klientów na nie brakuje. Zmniejszyła się za to liczba chętnych na Egipt czy Turcję. Nigdy hitem nie był też Cypr, ma on jednak swoich zagorzałych amatorów.

- Z wycieczek krajowych największą popularnością cieszy się oczywiście polskie morze - wspomina Brzozowska. - Mimo że w pewnym momencie mogliśmy zaoferować Grecję taniej niż Bałtyk, zainteresowanie krajowym wypoczynkiem nie słabnie. Takie wyjazdy preferują głównie ludzie starsi, dla których zagraniczne wyjazdy mogą budzić pewne obawy. Wycieczek na Mazury sprzedajemy już zdecydowanie mniej, są to pojedyncze zamówienia na wypoczynek w lepszych hotelach. Klientów na góry latem właściwie nie mamy, turyści organizują takie wyjazdy we własnym zakresie.

Turcja czy Bułgaria

W Itace jest podobnie. - Nasza firma nie oferuje wypoczynku w kraju, skupiamy się na wyjazdach zagranicznych. Grecja, zarówno kontynentalna, jak i wyspiarska, od lat stanowi podstawę naszej oferty - mówi Małgorzata Król z tego biura podróży.

Przedstawicielka firmy kusi także Hiszpanią, nie tylko Wyspami Kanaryjskimi, ale również np. na Costa Brava, skąd organizowane są wycieczki do Barcelony. Zachwala wczasy w Turcji i bardzo dobrą infrastrukturę hotelową w tym kraju. Dla osób z mniej zasobnym portfelem firma ma przygotowane propozycje na wspomnianą już wcześniej Bułgarię.

- Rozwijamy ofertę wypoczynku w Albanii. Są tam piękne, piaszczyste plaże, naprawdę warto odwiedzić ten kraj - uzupełnia Król. - Zauważamy wzrost zainteresowania kierunkami egzotycznymi w sezonie letnim, głównie Dominikaną. Dotychczas latano tam przede wszystkim zimą, jednak atrakcyjne połączenia czarterowe dały klientom nowe możliwości. Zdecydowanie spadło zainteresowanie Afryką, dzięki czemu można znaleźć tańsze wczasy w Egipcie czy Maroku.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.