Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Za zmianami w trendach komunijnych prezentów idą oczywiście coraz wyższe ceny. W raporcie Ceneo czytamy, że co trzecia osoba na taki prezent wydaje tysiąc złotych, a co dziesiąta uważa, że bliska rodzina powinna przeznaczyć na ten cel nawet 2 tys. zł.

Modna elektronika

Laptopy, smartfony i tablety stają się nowym komunijnym standardem. Serwis sprawdził, że ruch w branży elektronicznej nawet dwukrotnie wzrasta właśnie w kwietniu i w maju. Sklepy mają tego pełną świadomość, dlatego same szykują oferty i kampanie reklamowe skierowane właśnie do klientów, którzy poszukują prezentu na komunię. Ceny takich sprzętów zaczynają się od 270 zł i dochodzą nawet do ponad 3,5 tys. zł.

Skoro o elektronice mowa, kolejnym komunijnym hitem są aparaty fotograficzne. Rzecz jasna nie chodzi już o prosty aparat dla rozrywki. Dzieci dostają urządzenia z zaawansowanymi funkcjami, np. lustrzanki, modne są też aparaty z natychmiastowym wywoływaniem zdjęć. Klienci coraz częściej kupują też drony, bo ceny najprostszych modeli zaczynają się już od 300 czy 400 zł.

Wśród prezentów z branży elektronicznej popularnością nadal cieszą się konsole i gry komputerowe. Ale co ciekawe, w zestawieniu Ceneo - "Najbardziej trafiony prezent komunijny", konsole i gry zostały wyprzedzone przez... dobre książki. Sprawdzonym prezentem od lat jest też zegarek. W zależności od funkcji, modelu i marki zegarki znajdziemy przeważnie w cenach od ok. 200 zł do ponad tysiąca.

Rower trzyma się mocno

Szukając prezentu na komunię, ciągle warto wybrać się do sklepów ze sprzętem sportowym. Jak już wspominaliśmy, w ścisłej czołówce nadal trzyma się rower, choć to również niemały wydatek - między 1 tys. a 2 tys. zł. Mogą sprawdzić się też rolki, które kupimy za ok. 200 zł czy hulajnoga.

Jeżeli komuś zależy na bardziej pomysłowym prezencie, może wybrać ostatnią nowość - elektryczną deskorolkę. Taka deskorolka posiada mały akumulator z baterią, nie trzeba więc co chwilę odpychać się od ziemi. Steruje się za pomocą nóg, a balans ciała umożliwia jazdę do przodu, do tyłu, skręcanie, obroty. Urządzenie może mieć wbudowane światła LED. Niestety, ceny takich urządzeń do najniższych nie należą - zaczynają się od tysiąca złotych.

Prezent plus pamiątka

Prezent komunijny to nie wszystko - ważna jest też pamiątka, którą daje się dziecku razem z prezentem. Ceneo pisze, że jest to standardowy "dwupak". Koszt pamiątki wynosi przynajmniej dodatkowe 100 zł, a często i więcej. Może być to tradycyjna biżuteria z religijnymi motywami, np. krzyżyki i medaliki. Ale jako pamiątkę pierwszej komunii klienci wybierają też ozdobne różańce z kamieni szlachetnych (ich cena to średnio 100 zł). Spośród dewocjonaliów kupuje się też posrebrzane i pozłacane obrazki wykonane z blachy, które mogą kosztować od 100 do 250 zł.

Nową i coraz bardziej popularną pamiątką komunii stają się kryształowe upominki, np. statuetki i przyciski. Graweruje się na nich napisy, dedykacje i motywy 3D wewnątrz szkła. Motyw może być standardowy albo zaprojektowany indywidualnie, np. ze zdjęciem dziecka. Ceny takich pamiątek zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i mogą dochodzić do ok. 200 zł. Ale niesłabnącą pozycją wśród komunijnych pamiątek wciąż jest Biblia, także w wersji dla dzieci.

Prezenty niematerialne i alternatywne

Co jeszcze można podarować dziecku na pierwszą komunię? Nierzadko ludzie wykupują dzieciom w prezencie wycieczki, kursy językowe czy kursy, na których mogą zdobyć różne nowe umiejętności. Może to być np. kurs tańca, nauka jazdy konnej czy nauka gry na instrumencie. Ostatnio słyszy się też o wykupieniu sesji fotograficznej w prezencie, a nawet o pomysłach na kurs żeglarski, locie w tunelu aerodynamicznym czy wręcz skoku ze spadochronem.

Ceneo wspomina o jeszcze jednym sprawdzonym pomyśle - kopercie z gotówką...

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.