Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Przypomnijmy, że najpopularniejszego sportowca można wybierać spośród 10 kandydatów, a najpopularniejszego trenera - spośród pięciu (o nich czytajcie w ramce obok). Głosujemy za pomocą kuponów (drukujemy je do 22 marca) oraz wysyłając SMS-y (do 28 marca do godz. 23.59).

Wszystkim kandydatom zadaliśmy jedno i to samo pytanie: "Dlaczego warto na mnie (na nas) zagłosować?". Oto, co odpowiedzieli.

Tu znajdziecie zasady głosowania - także SMS-owego. A więc - do dzieła

BHT Auto Forum Petra Płock

mistrzostwo i Puchar Polski w piłce ręcznej plażowej

Mówi prezes Artur Niesłuchowski: - Jesteśmy zespołem, który od początku tworzą, działają w nim i osiągają sukcesy rodowici płocczanie. W to, co robimy zawsze angażuje się cała ekipa. Dajemy z siebie 100 proc.! Jesteśmy klubem opartym na charakterze, który jest tak dobrze znany w naszym mieście. To sprawia, że wyróżniamy się spośród innych zespołów nie tylko w Płocku, ale również w całym kraju.

Wojciech Bógdał

mistrz świata, podwójny mistrz Polski w motoparalotniarstwie

- Każdy głos oddany na mnie przysłuży się popularyzacji dyscypliny, którą uprawiam. Slalomy motoparalotniowe to sport w czystej postaci ekstremalny, bardzo widowiskowy, niosący ze sobą ogromną dawkę adrenaliny. Zdobywając medale na arenach międzynarodowych, nie jesteśmy tylko sportowcami - jednocześnie kultywujemy walecznego ducha i chlubne tradycje polskich lotników. Warto o tym mówić.

Kamil Fabisiak

dwukrotny halowy mistrz Polski w tenisie na wózkach

- Nie tylko warto, ale nawet trzeba na mnie zagłosować, bo jak każdy sportowiec nie lubię przegrywać :) Jestem dumny z tego, że moje osiągnięcia zostały po raz kolejny zauważone, docenione. To dla mnie naprawdę ważne. Jeszcze 10 lat temu traktowałem grę w tenisa jak zwykłą rekreację czy rehabilitację. Nigdy nie myślałem, że jako zawodnik pojadę na igrzyska olimpijskie. Teraz wystąpię na nich już drugi raz. Sport sprawił, że nauczyłem się żyć od nowa. To moje okno na świat. Mogę stawiać sobie w życiu kolejne cele.

Piotr Jaroszewski

dwukrotny halowy mistrz Polski w tenisie na wózkach

- Żadnej do tej pory nominacji do plebiscytu nie odbierałem indywidualnie. Zawsze traktowałem je jako dowód uznania dla całego środowiska tenisa na wózkach i osób niepełnosprawnych. W związku z tym każdy głos oddany na mnie w tegorocznej edycji plebiscytu będzie docenieniem ludzi niepełnosprawnych uprawiających sport, a szczególnie tenis na wózkach. Mam nadzieję, że stanie się to zachętą dla innych.

Łukasz Kalaszczyński

wicemistrz Polski w triathlonie

- Jestem płocczaninem, tutaj się wychowałem, stawiałem pierwsze kroki w sporcie. Zaczynałem od piłki nożnej, potem uprawiałem lekką atletykę w klubie MUKLA, aż w końcu przeszedłem do PTT Delta, gdzie zająłem się triathlonem. Na początku traktowałem to jak zabawę, teraz na treningi poświęcam ponad 20 godzin tygodniowo, łącząc pasję sportową z pracą zawodową. Bez wsparcia rodziny nie udałoby mi się to wszystko.

Jerzy Kulik

wicemistrz Polski i Europy na ergometrze wioślarskim

- Liczę na głosy kibiców, bo haruję na to, by coś w tym sporcie osiągnąć. Wiele osób było zaskoczonych, że oprócz tenisa na wózkach zająłem się wioślarstwem. Potraktowałem to jak kolejne wyzwanie w życiu. Wioślarstwo mi się spodobało, ale co najważniejsze, pomaga mi w doskonaleniu coraz szybszej jazdy na wózku. Udowodniłem też, że osoby niepełnosprawne na równi z innymi mogą uprawiać dowolny sport. Tak naprawdę każda forma aktywności może mieć wpływ na poprawę stanu zdrowia.

Orlen Wisła Płock

wicemistrz Polski w piłce ręcznej

Mówi Artur Zieliński, prezes SPR Wisła: - Przede wszystkim zachęcam kibiców do udziału w plebiscycie i oddawania głosów na swoich ulubieńców. Życzyłbym sobie, by najwięcej z nich dostała Orlen Wisła Płock. Bo jak mało kto jesteśmy w stanie zapewnić fanom solidne emocje sportowe, fantastyczną atmosferę na trybunach. Nasi piłkarze ręczni występują nie tylko w roli gladiatorów walczących na parkiecie o zwycięstwa, ale także ambasadorów zdrowego trybu życia. Biorą udział w wielu akcjach marketingowych, spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą. Jesteśmy bardzo aktywni.

Dorota Smorzewska

brąz mistrzostw Polski w judo

- Nominacja to superprzeżycie i uwieńczenie całego roku naszej pracy. To dla nas bardzo miła niespodzianka. Jesteśmy dumni z bratem [Łukaszem, który jest też trenerem Doroty - red.], że to właśnie my możemy reprezentować naszą dyscyplinę i klub. Myślę, że oddane głosy i jak najlepsze miejsce w plebiscycie będą supermotywacją do ciężkiej pracy w nadchodzącym sezonie. Ktokolwiek więc ma ochotę zagłosować na nas, będziemy szczęśliwi i już teraz dziękujemy za każdy kupon i SMS.

Piotr Więcek

mistrz federacji Drift Masters Grand Prix

- Warto promować motorsport w naszym mieście. Zależy mi na tym, by drifting jako jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu motorowego, jeszcze bardziej zaistniał w świadomości kibiców. By na zawody przychodziło ich jak najwięcej. Pierwszy raz biorę udział w plebiscycie, czuję się wyróżniony. W tym roku czeka mnie ciężka rywalizacja o obronę tytułu. Zrobię wszystko, by w kolejnej edycji znów znaleźć się wśród nominowanych.

Damian Salak, Łukasz Krajewski i Kamil Gurzkowski

brąz mistrzostw Polski w wioślarstwie

- Stało się już tradycją, że wioślarze Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego za swoje dobre wyniki są nominowani do grona najlepszych sportowców. W naszym mieście to dyscyplina z wielkimi tradycjami i sukcesami zarówno na arenach krajowych jak i międzynarodowych. W ubiegłym roku dołożyliśmy cegiełkę do tej pięknej historii, zdobywając medal w dwójce ze sternikiem.

A WŚRÓD TRENERÓW...

... kandydatami na najpopularniejszego szkoleniowca są:

-- Manolo Cadenas, 60-letni szkoleniowiec piłkarzy ręcznych Orlen Wisły Płock, zdobył ze swoją drużyną wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Polski. Poprowadził też nafciarzy do wspaniałych zwycięstw w Lidze Mistrzów, m.in. z niemieckim SG Flensburg-Handewitt czy macedońskim Vardarem Skopje. Obie te ekipy należą do ścisłej czołówki europejskiego handballu, przewyższając klub z Płocka pod względem sportowym i finansowym. We wrześniu nafciarze pod wodzą Cadenasa zremisowali z potentatem europejskiej piłki ręcznej - MVM Veszprem.

-- Wojciech Jankowski. Ma 52 lata. Siedem razy uczestniczył w igrzyskach - trzy razy jako zawodnik (Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996) i cztery jako trener (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008 i Londyn 2012). W Barcelonie w czwórce ze sternikiem wywalczył brąz. Przez ponad 20 lat reprezentował barwy PTW Budowlani Płock, w dorobku ma też 33 tytuły mistrza Polski w dwójkach, czwórkach bez sternika i ze sternikiem oraz w ósemce (1982-99). To on w ub.r. przygotował Jerzego Kulika do występu na mistrzostwach Europy na ergometrze wioślarskim; efekt - srebrny medal!

-- Jacek Karolak, związany z wioślarstwem przez całe życie. Zaczynał pracę w PTW jako trener, potem był sekretarzem, aż w końcu został prezesem. Nie zrezygnował jednak z pracy szkoleniowej. Jego dorobek medalowy jest imponujący, w ub.r. powiększył go o brąz mistrzostw Polski seniorów, który wywalczył z dwójką bez sternika. Prowadzona przez niego czwórka bez sternika wywalczyła złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski. Na ten sukces musieliśmy czekać sześć lat.

-- Łukasz Smorzewski to najmłodszy trener nominowany w naszym plebiscycie. W marcu skończy 30 lat. Zawodowo trener judo, a prywatnie brat Doroty, nominowanej w naszym plebiscycie w grupie sportowców.

-- 48-letni Jacek Wilczyński odpowiada za świetne przygotowanie płockich tenisistów na wózkach. Robi to już od ponad 20 lat! Przez cały czas święci z nimi triumfy. Pod względem nominacji to jeden z rekordzistów plebiscytu.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.