Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Oficjalne otwarcie centrum zaplanowane jest na 8 czerwca - wtedy SOSW nr 2 przy ul. Lasockiego będzie obchodził 45-lecie istnienia. - To bardzo ważna inwestycja, ponieważ jest jednym z projektów budżetu obywatelskiego. Całość kosztowała ok. 4 mln zł, w tym 900 tys. zł dołożył PFRON - mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Centrum ma dwie kondygnacje, na każdej jest po pięć sal do terapii i rehabilitacji. Na parterze są grota solna (zostały do niej zamówione 3 tony soli z Kłodawy), sale do fizykoterapii, kinezyterapii i hydroterapii (za pomocą hydromasażu), a także pomieszczenie z jedyną w Płocku komorą hiperbaryczną - leczenie w niej m.in. poprawia gojenie, dostarcza tlen do wszystkich komórek ciała.

Na pierwszym piętrze są z kolei sale integracji sensorycznej i terapeutyczna, gabinet psychologa i pedagoga oraz sala doświadczania świata. Ta ostatnia wyposażona jest m.in. w łóżko wodne, kącik lustrzany, imitację akwarium (jego elementy reagują na światło ultrafioletowe), ścieżkę fakturową, urządzenia służące do stymulacji wzroku i słuchu. W centrum może się też odbywać trening słuchowy metodą Tomatisa - specjalne urządzenie kosztowało ok. 114 tys. zł, pozwala "otworzyć" ucho, poprawić zdolność słyszenia, za czym idzie lepsza zdolność koncentracji i nauki.

Samo wyposażenie budynku kosztowało ponad pół miliona zł.

- Mamy też pomysł, by organizować spotkania grup wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Byłyby to popołudniowe rozmowy z pedagogiem czy psychologiem. Jesteśmy w fazie przygotowania dokładnego programu - mówił Robert Kowalski.

Obiekt ma działać 40 godzin w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Będzie nieodpłatnie służył dzieciom z SOSW nr 2, ale też z innych płockich ośrodków, a także maluchom, które mają specjalne opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Dzieci spoza Płocka również będą mogły odbywać tu terapię, ale częściowo odpłatnie. Z rehabilitacji skorzystają również dorośli, też za opłatą. Chcemy w ten sposób pokryć część kosztów związanych z działaniem obiektu. Opracowujemy jeszcze dokładne zasady. Szczegóły będą znane w czerwcu, gdy będziemy oficjalnie otwierać centrum - zapowiadał Andrzej Nowakowski. Dodawał, że jeśli zapotrzebowanie na takie usługi będzie duże, to możliwe, że placówka będzie działać także w soboty.

Robert Kowalski z kolei zaznaczał, że przy Lasockiego będą mogły odbywać się teraz zaawansowane terapie medyczne, dlatego potrzebne są odpowiednie regulaminy, a centrum musi konsultować się z Ministerstwem Zdrowia. - Na naszej stronie internetowej zamieścimy wszystkie potrzebne informacje dotyczące działania obiektu, będą też opisane poszczególne terapie - informował Kowalski.

Uzupełniał, że od 16 do 20 maja (godz. 8-17) potrwają tam dni otwarte dla płockich placówek specjalnych, dzieci i rodziców. Natomiast od 23 maja do 3 czerwca w dniach otwartych będą mogły wziąć udział pozostałe przedszkola i szkoły.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.