Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Przed godz. 15 setki osób przebranych w kolorowe stroje czekało przed teatrem na rozpoczęcie Parady Europejskiej. Nad barwnym tłumem powiewały flagi państw. Na sygnał wszyscy w długim korowodzie ruszyli ulicą Nowy Rynek w stronę Tumskiej. Pierwsi pojechali motocykliści, za nimi szli przedstawiciele ratusza i miast partnerskich Płocka oraz dzieci i młodzież z płockich szkół.Pierwszy przystanek był przed NovymKinem Przedwiośnie, gdzie szkoły miały kilka minut na swoje prezentacje. Każda miała przybliżyć widzom kulturę jakiegoś państwa. Płockie podstawówki i gimnazja spisały się na medal - przygotowały pomysłowe i zabawne pokazy. Uczniowie SP nr 12 pokazali słoneczną Hiszpanię. Dziewczynki miały piękne czerwone suknie i wachlarze, zatańczyły też hiszpański taniec. Był także torreador, a nawet byk! SP nr 16 z kolei reprezentowała Irlandię. Dzieci miały na głowach zielone peruki, niosły baloniki w kolorach flagi Irlandii i tekturowe koniczyny. Niektórzy mieli zielone kapelusze albo... rude brody! A SP nr 17 "przypłynęła" razem z wikingami ze Szwecji, zabrała ze sobą też zespół ABBA.

Wszystkie te popisy oceniało jury, bo szkoły zbierają punkty właśnie za paradę, prezentacje krajów europejskich na Starym Rynku, grę miejską i występy sceniczne. Ta, która zbierze najwięcej punktów, wygra 15 tys. zł na zorganizowanie wycieczki szkolnej.Kiedy kolorowa parada dotarła na Stary Rynek, 18. Piknik Europejski oficjalnie otworzył prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (zdjęcia obejrzycie tutaj ).

- Co roku ten piknik był związany z Dniem Europy. Świętowaliśmy go, kiedy jeszcze nie byliśmy członkami Unii Europejskiej. Dziś jesteśmy w tej wspólnocie państw i świętujemy współpracę z naszymi miastami partnerskimi - mówił prezydent. Nawiązał do 20 rocznicy współpracy naszego miasta z białoruskim Nowopołockiem i 10-lecia współpracy z Mytiszczi w Rosji. Prezydent zaprosił też na scenę przedstawicieli 12 miast partnerskich, którzy przyjechali do Płocka. - Dziś głośno można powiedzieć: jesteśmy i będziemy w Europie. Czujemy się Europejczykami, członkami wyjątkowej wspólnoty, jaką jest Unia Europejska.

Chwilę później dalej trwały występy dzieci i młodzieży na Starym Rynku, można było oglądać kolorowe stoiska reprezentujące różne kraje, a w Domu Darmstadt została otwarta wystawa z okazji współpracy z Nowopołockiem.

Przypomnijmy, że w ramach pikniku w sobotę wieczorem w ogródkach Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych, na koncercie zwanym Majunią zagra m.in. grupa Rebeka. W tym samym miejscu, w niedzielny wieczór, fani rocka będą bawić się ba Rock Tower. Także w niedzielę, tyle że o godz. 10, na Radziwiu będzie uroczyste otwarcie stadionu Stoczniowca i bieg.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.