Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W tym roku kapituła plebiscytu nominowała dziesięciu sportowców (pod tym pojęciem rozumiemy także drużyny i osadę wioślarską) oraz pięciu trenerów.

Na liście sportowców (kolejność alfabetyczna) znaleźli się piłkarze ręczni plażowi BHT Auto Forum Petra. Śmiało można powiedzieć, że 2015 rok należał właśnie do nich. Po raz pierwszy w historii klubu wywalczyli podwójną złotą koronę: mistrzostwo i Puchar Polski. Mało tego. Jako pierwszy klub z Polski w efektowny sposób wywalczył brązowy medal klubowych mistrzostw Europy! Zawody odbyły się na Wyspach Kanaryjskich. To było dla nich jak spełnienie marzeń!

Przypomnijmy też, że dwukrotnie już triumfowali w naszym plebiscycie. Jak będzie w tegorocznej edycji?

Ale łatwo nie będą mieli, bo konkurentów mają wybornych i piekielnie mocnych. Po raz trzeci z rzędu nominację otrzymał motoparalotniarz Wojciech Bógdał. Student płockiej filii Politechniki Warszawskiej to perełka polskiej reprezentacji, z którą pod koniec ub.r. wziął udział w Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju. Dodajmy, że pojechał tam już jako mistrz świata w klasie wózków jednoosobowych.

Mocnych reprezentantów ma tenis na wózkach. 31-letni Kamil Fabisiak jako pierwszy sportowiec z Płocka zapewnił sobie wyjazd do Rio de Janeiro na igrzyskach paraolimpijskie. Do bogatej już kolekcji tytułów dorzucił dwa złote medale za zwycięstwo w halowych mistrzostwach Polski w singlu i deblu. Drugą nominację otrzymał Piotr Jaroszewski, który dwukrotnie zdobył złoto podczas halowych mistrzostw Polski w deblu i w drużynie. Obaj są reprezentantami Polski; z kadrą wystąpili w drużynowych mistrzostwach świata, które odbyły się w Turcji.

Kapituła doceniła też Jerzego Kulika. Od lat jest on kojarzony z tenisem na wózkach, nadal bierze udział w turniejach rozgrywanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Ale w ubiegłym roku największe sukcesy osiągał nie na korcie, a na... ergometrze wioślarskim. Na mistrzostwach Polski i Europy dwukrotnie zajął drugie miejsce!

I kolejny kandydat, w naszym plebiscycie trudno znaleźć większego mocarza. Ma mięśnie ze stali, żelazne płuca, to po prostu człowiek z żelaza - Łukasz Kalaszczyński. Największym sukcesem tego triathlonisty było wicemistrzostwo Polski na dystansie pół Ironman (1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem, 21 km biegu). W tym roku chce co najmniej obronić ten tytuł. Wicemistrzostwo w pół Ironmanie to niejedyny sukces płocczanina. Do swojego dorobku dorzucił jeszcze dwa medale mistrzostw Polski: złoty w duathlonie na dystansie klasycznym oraz brązowy w triathlonie na dystansie długim ITU.

Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć piłkarzy ręcznych Orlen Wisły Płock. Wywalczyli srebrny medal mistrzostw Polski, po raz trzeci awansowali do grona szesnastu najlepszych drużyn klubowych Starego Kontynentu. Dodajmy też, że trzej do dziś grający w klubie zawodnicy: Adam Wiśniewski, Michał Daszek i Marcin Wichary dokładnie rok temu wywalczyli na mistrzostwach świata w Katarze brązowe medale.

Mówią, że kobiety to słaba płeć, a jedyną przedstawicielką sportów walki jest judoczka Dorota Smorzewska. To też jedyna kobieta w naszym plebiscycie. Jest brązową medalistką mistrzostw Polski seniorek, trzecią zawodniczką Pucharu Polski seniorek. Dobrze też zaprezentowała się w Pucharze Europy. Zawody w niemieckim Sindelfingen oraz Londynie kończyła na piątej pozycji.

Uznanie w oczach kapituły znalazł też kierowca Piotr Więcek, który drugi raz z rzędu wywalczył tytuł mistrza federacji Drift Masters Grand Prix! Wygrał również dwie rundy najlepszej europejskiej serii Drift Allstars. W klasyfikacji generalnej zajął ostatecznie 4. miejsce.

Dziesiątkę sportowców zamykają niezmordowani tytani pracy - wioślarze. A dokładnie dwójka ze sternikiem, która "wypływała" brązowy medal mistrzostw Polski seniorów. A zapracowali na niego: Damian Salak, Łukasz Krajewski i sternik Kamil Gurzkowski.

Żaden sukces sportowca nie byłby jednak możliwy, gdyby nie trenerzy! Za trud, wysiłek i zaangażowanie w codzienną pracę kapituła plebiscytu postanowiła, że w tym roku do finałowej piątki nominuje:

-- Manolo Cadenasa, 60-letniego hiszpańskiego szkoleniowca piłkarzy ręcznych Orlen Wisły Płock -- Wojciecha Jankowskiego, 52-letniego byłego wioślarza i trenera ósemki wioślarskiej. To on podjął wyzwanie i przygotował Jerzego Kulika do występu na mistrzostwach Europy na ergometrze wioślarskim. Zrobił to kapitalnie! -- Jacka Karolaka, 45-letniego prezesa Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, trenera brązowej wioślarskiej dwójki ze sternikiem -- Łukasza Smorzewskiego, najmłodszego (na początku marca kończy 30 lat) trenera nominowanego w tegorocznym plebiscycie. Zawodowo trener judo, a prywatnie brat Doroty -- 48-letniego Jacka Wilczyńskiego, który odpowiada za świetne przygotowanie płockich tenisistów na wózkach. Robi to już od ponad 20 lat! Przez cały ten czas święci z nimi triumfy. Pod względem nominacji to jeden z rekordzistów plebiscytu.

W ubiegłym roku Najpopularniejszym Sportowcem 2014 roku została drużyna piłki ręcznej plażowej BHT Auto Forum Petra Płock. Najpopularniejszym Trenerem 2014 roku - Manolo Cadenas.

Kto tym razem wygra? Od wtorku możecie oddawać głosy na swoich ulubieńców, wypełniając specjalne kupony (drukujemy je do 22 marca), a potem przynosząc lub przesyłając je do redakcji "Gazety Wyborczej Płock" lub "Tygodnika Płockiego". Można także wysyłać SMS-y.

Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 2 kwietnia.

Jak głosować w plebiscycie?

KUPON

Najpopularniejszego Sportowca i Trenera 2015 roku wybieramy za pomocą kuponów w "Gazecie Wyborczej Płock". Drukujemy je codziennie do 22 marca.

W kategorii zawodników i trenerów można wybrać tylko po jednej kandydaturze.

Aby głos był ważny, trzeba wpisać nazwisko sportowca (lub nazwę drużyny) i nazwisko trenera, którzy powinni zostać Najpopularniejszym Sportowcem 2015 roku i Najpopularniejszym Trenerem 2015 roku.

Głosujący musi też podać swoje imię i nazwisko, adres i czytelnie się podpisać. Jedna osoba może wypełnić dowolną liczbę kuponów.

Będą one przyjmowane w siedzibie "Gazety Wyborczej Płock" (ul. Królewiecka 12 e) oraz w "Tygodniku Płockim" (Stary Rynek 27).

Można je również przesłać pocztą.

Kupony są numerowane, te z numerami z danego tygodnia muszą być przesłane do końca tego tygodnia. Decyduje data stempla pocztowego (w tym tygodniu to 8 lutego).

SMS

Każdy kandydat do tytułu Najpopularniejszego Sportowca i Trenera 2015 roku ma przypisany kod.

Aby oddać głos w plebiscycie na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 72466 (koszt SMS-a 2,46 zł z VAT), w treści wpisując PL (kropka) Kod kandydata, np. PL.20

Z jednego numeru telefonu można wysłać jeden SMS dziennie na dowolnego kandydata z listy: sportowca lub trenera.

Głosowanie trwa do 28 marca do godz. 23.59.

Regulamin Plebiscytu dostępny jest tutaj i w siedzibie Gazety Wyborczej w Płocku, ul. Królewiecka 12e.

LISTA NOMINOWANYCH:

10 Sportowców

1. BHT Auto Forum Petra Płock - SMS o treści PL.01

2. Wojciech Bógdał - SMS o treści PL.02

3. Kamil Fabisiak - SMS o treści PL.03

4. Piotr Jaroszewski - SMS o treści PL.04

5. Łukasz Kalaszczyński - SMS o treści PL.05

6. Jerzy Kulik - SMS o treści PL.06

7. Orlen Wisła Płock - SMS o treści PL.07

8. Dorota Smorzewska - SMS o treści PL.08

9. Piotr Więcek - SMS o treści PL.09

10. Wioślarze (Damian Salak, Łukasz Krajewski i sternik Kamil Gurzkowski) - SMS o treści PL.10

5 Trenerów

1. Manolo Cadenas - SMS o treści PL.11

2. Wojciech Jankowski - SMS o treści PL.12

3. Jacek Karolak - SMS o treści PL.13

4. Łukasz Smorzewski - SMS o treści PL.14

5. Jacek Wilczyński - SMS o treści PL.15

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.